Hoppa till sidans innehåll

Fast startlista klubbdressyr 31/3-19

30 MAR 2019 11:19
  • Uppdaterad: 30 MAR 2019 11:19

Tävlingen arrangeras enligt Lurbo Ridklubbs tävlingsreglamente http://www.lurbork.se/globalassets/lurbo-rk---ridsport2/bilagor/2017/klubbtavlingsreglemente.pdf.

 

Domare är Josefin Wennberg i samtliga klasser.

 

Klass 1 samlas kl.08:00 för banbygge

Klass 2 och 3 samlas efter sista start i LA:3 2013 för att bygga bort.

Prisutdelning för klass 2 och 3 till fots efter att banan byggts bort.

 

Framridning i RR.

Självständig framridning för både ridskoleekipage och privatekipage.

Max 30 min framridning (inklusive framskrittning) för ridskoleekipage.

 

Alla deltagare ska anmäla sig i cafét innan start. Ekipage som ej avanmält sig och inte kommer till start ska ändå betala startavgift.

Betalning sker via faktura i Hippocrates.

Privathästars pass och vaccinationsintyg ska visas upp i cafét.

 

Tävlingsplatsen är Lurbo Ridklubb i RC (stora ridhuset, ridhuset där ridskolan inte brukar vara).

Anläggningsskiss: www.lurbork.se/traningochtavling/Anlaggningsskisser/.

 

Cafét är öppet under tävlingsdagen. Betalning med swish.

 

Tävlingsledare: Emelie Ersson, 072-375 86 60, This is a mailto link.

 

Klubbdressyr LC:1 LB:1 & LA:3
Tävlingsledare Emelie Ersson Emelie Ersson
Cafe/sekretariat Anna Kroeker Anna Kroeker
Cafe/sekretariat Josefin Henriksson Josefin Henriksson
Stallsupport Junie Bondesson Tilda Wassén
Insläpp/collectingring Mollie Lindström

Alva Ring

Aina Widmalm

Framridning Sara Schlanger

Linn Nordquist

Emma Henriksson Nyström

Ansvarig personal

Elsa Kihlström

stallpersonalen

stallpersonalen
Domare Josefin Wennberg Josefin Wennberg
Domarsekreterare Susanne Köbler Susanne Köbler
Speaker Mira Pomp Mira Pomp
Räknare Felicia Wohrne  Elsa Lahtinen
Räknare Nora Sandrup Alva Vängelin
Räknare Anna Katarina Lazor Julia Illiminsky
Räknare Sofia Sundquist Charlee Bondesson Granting
     

 


 

1. LC:1 2015

Cirka 4 minuter/ekipage

Bana 20 x 40 meter

Rosett över 60 % (gräns kan komma att ändras)

 

1. 09:30 Charlee Bondesson Granting Andy

2. 09:36 Elwira Söderman Ballinaclough Beacher

3. 09:42  Amanda Svedberg Aragon

4. 09:48 Anna Katarina Lazor Cassandra

5. 09:54 Felicia Biglarian Munsboro Jim Bob

6. 10:00 Nina Sjödell Kapten Morgan

7. 10:06 Stella Thorzelius Andy

8. 10:12 Rebecca Andrén Ballinaclough Beacher

9. 10:18 Erna Musslinder Maximinus

10. 10:24 Aina Widmalm Seiko

 


 

2. LB:1 2015

Cirka 4.5 minuter/ekipage

Bana 20 x 40 meter

5 placerade

 

11. 10:30 Sara Schlanger Cassandra

12. 10:37 Elisabeth Lahtinen Munsboro Jim Bob

13. 10:44 Nina Sjödell Kapten Morgan

14. 10:51 Ingela Pettersson Felipe

15. 10:58 Elsa Lahtinen Gullspira

16. 11:05 Alva Vängelin Maximinus

17. 11:12 Thyra Blomgren Wildrose

18. 11:19 Alva Ring Tang

19. 11:26 Ella Sörman Evita

20. 11:33 Lena Jonsson Synfonie

21. 11:40 Tilda Wassén Felipe

22. 11:47 Lovisa Gelin Gullspira

23. 11:54 Nora Sandrup Laguna

24. 12:01 Emma Henriksson Nyström Seiko

25. 12:08 Felicia Wohrne Tang

26. 12:15 Lova Holmquist Evita

27. 12:22 Kicki Dahlberg Strazzo

28. 12:29 Elsa Kihlström Roxanne

29. 12:36 Dzemila Adler Sayonara

 


 

10 minuter paus

 


 

3. LA:3 2013

Cirka 5.5 minuter/ekipage

Bana 20 x 60 meter

Rosett över 60 % (gräns kan komma att ändras)

 

30. 12:53 Johanna Lundqvist Storyline SB

31. 13:01 Eva Wattrang Maddox

Skribent: Elsa Kihlström
Epost: Adressen Gömd

Sponsorer: 

Nokian Tyres

hippocrates

 

krafft_logo2

hsb

sisu

Lindvalls

uppland

 

Delicato    

kollavidiweb 

KphLogoRed

Postadress:
Lurbo RK - Ridsport
Lurbovägen 11
75591 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info