Hoppa till sidans innehåll

Fast startlista + Funktionärslista KM hoppning 5/12-21

04 DEC 2021 13:20
  • Uppdaterad: 04 DEC 2021 13:20

Funktionärslista

KM hoppning 30-50 cm ridskoleekipage, 8:00 10:30 60-70 cm ridskoleekipage, 30-100 cm privatekipage
Tävlingsledare Alice Träff, Astrid Hesselius Alice T, Astrid H
Café/sekretariat Lisa Fredlund, Johanna Antti 7:45 Mette Koldso Pedersen
Stallsupport Milla Adler Julia Illiminsky
Insläpp bana (hjälm obligatorsk) - Freja Signer
Banan    
Banpersonal (hjälm obligatorisk) Rebecca Andrén Selma Antti, Thea Krantz
Ansvarig från personal  Elin Fridlund Elin F
Domare    
Domare Elin Fridlund Elin F
Domarsekreterare Tilda Wassén (banpersonal 30 & 40 cm) Emma Ekroth (banpersonal privatekipage)
Domartornet    
Speaker Nora Sandrup  
Räknare   Signe Mellberg Lantz
Framhoppning    
Hinder (hjälm obligatorisk)   Stella Uhrbom Warnberg
Insläpp (hjälm obligatorisk)   Moa Dicksved
     

Funktionärssamling sker på morgonen 8:00 utanför caféterian. Funktionärer som ska ha walkie-talkies är tävlingsledare, framridning, speaker, caféteria/sekretariat, insläpp/collectingring, stallsupport.

Ryttarmeddelande 

 

Tävlingen arrangeras enligt Lurbo Ridklubbs tävlingsreglamente https://www.lurbork.se/globalassets/lurbo-rk---ridsport2/bilagor/2017/klubbtavlingsreglemente.pdf (kopiera denna länk och klistra in och sök i en ny flik).

 

Utöver Lurbo Ridklubbs egna tävlingsreglemente (TR) hänvisar vi till Svenska ridsportsförbundets TR.

 Bangång: klass 1-3 (30-50 cm, ridskoleekipage) går banan kl 7:30-8:00.

Det kommer att finnas 4 st framridningsgrupper för ridskoleekipagen, vilken framridningsgrupp man tillhör står i startlistan. 

Varje framridningsgrupp rider fram 20-30 min i RC, sedan ska alla i framridningsgruppen hoppa också. 

Framridningsgrupp 1 (30 cm) går ut med hästarna i RC (det stora ridhuset) klockan 8:00 Innan det måste klass 1-3 (30-50 cm) ha gått banan. 

Efter klass 3 (50 cm) är det 30 min paus för bangång. 

Det är en 20 min paus för bangång när alla ridskoleekipage har ridit. 

Prisutdelning i KM-klasserna sker till fots efter sista start. 

 

Första start kl: 08:30. 

 

Inget banbygge på morgonen.

 

Alla deltagare ska anmäla sig i cafét innan start. 



Ekipage som ej avanmält sig och inte kommer till start ska ändå betala startavgift.

Avanmälan ska ske senast lördagen den 4/12 kl 12:00 till kontaktperson för att inte behöva betala startavgift. 

 

Alla privathästars vaccinationsintyg ska visas upp i cafét innan start. 

 

Tävlingsplatsen är Lurbo Ridklubb i RC (stora ridhuset, ridhuset där ridskolan inte brukar vara).

 

Anläggningsskiss: www.lurbork.se/traningochtavling/Anlaggningsskisser/

 

Cafét är öppet under tävlingsdagen och kommer att fungera som en kiosk. Man kommer att få sitta utomhus. Endast betalning med swish.

I clear-round klasserna ger felfri ritt rosett



Tävlingsledare: Alice Träff, This is a mailto link, Astrid Hesselius, This is a mailto link

Kontaktperson: Rebecca Andrén, This is a mailto link

Funktionärsansvarig: Alice Träff, Alice.traff@gmail.com



Ridskoleekipage:

1. 30 cm (clear round) Framridningsgrupp 1

Lovis Berg - Janosch

Mary Hellerstedt - Andy

Signe Mellberg Lantz - Clover II

Jill Wik - Ballinaclough Larry II

Ebba Höglund Hägg - Derrylackey Zeus

Ellen Juhlin - Janosch

-

  1. 40 cm (clear round) Framridningsgrupp 2

Julie Nordholm - Ballinaclough Beacher

Rebecca Rönnback - Argentos Treasure

Elsa Ohlström - Munsboro Jim Bob

Stina Levell - Ballinaclough Beacher

Tyra Nygren-Wallberg - Argentos Treasure

Meja Neimane Lindsjö - Black Magic

Ebba Ekwall - Maximinus 

Selma Uggla Kerrou - Ballinaclough Lar om ry II

Taiga Neimane Lindsjö - Argentos Treasure

Vera Rein - Black Magic

Signe Grinndal - Maximinus

Moa Molin - Ruby Murray

Sandra Call - Evita

-

  1. 50 cm KM ridskoleponny, stilbedömning, 4 placerade, storhästekipage clear round

Framridningsgrupp 3 

Emma Ekroth -  Ballinaclough Larry II

Freja Signer - Seiko

Frida Sävmarker - Black Magic

Linn Marelius - Ruby Murray

Selma Antti - Millie Filly

Juni Koroorian Edqvist - Evita

Moa Dicksved - Maximinus

Felicia Biglarian - Seiko

Julia Iliminsky - Munsboro Jim Bob

Isabella Andrén - Millie Filly

Greta Bonhomme - Evita

Karin Tomczak - Felipe

Elwira Söderman - Seiko

Thea Krantz - Ballinaclough Beacher

Nora Åhlund - Millie Filly

-

Paus 30 min för bangång 

  1. 60 cm (clear round) Framridningsgrupp 4 

Melissa Zewoldi Johansson - Firenzo 

-

  1. 70 cm KM ridskolehäst, 4 placerade Framridningsgrupp 4

Alva Reimer - Adonis Dash

Lena Jonsson - Cal-con 

Nora Sandrup - Akillez

Emilia Andersson - Morepark Digby

Pia Svensson - Firenzo

Monika Johansson - Adonis Dash

Erna Musslinder - FLB Sayonara

Astrid Hesselius - Charax 

Tilda Wassén - Garland Diamond 

Ella Sörman - Paddington

Rebecca Andrén - Herr Ober

Maria Salazar Styffe - FLB Sayonara

Milla Adler - Charax

Eva Normell - Garland Diamond

-

Paus 20 min för bangång

-

Privatekipage: KM utgått pga för få ekipage

  1. 30 cm (clear round)

Mira Köbler Pomp - Hoppe Af Thicapo

Kicki Dahlberg - Strazzo

-

  1. 40 cm (clear round)

Ava Klick - Holmtebo Honey

-

  1. 60 cm (clear round)

Anna Lindström - Mazarin Marco

Ava Klick - Holmtebo Honey

-

  1. 70 cm (clear round)

Elsa Wennberg - Hepste Seren

Anna Lindström - Mazarin Marco

Nina Sjödell - Kapten Morgan

-

  1. 80 cm (clear round)

Stina Nylander - RTS Grand Dior

Elsa Wennberg - Hepste Seren 

Jolin Johansson - Diamond

Nina Sjödell - Kapten Morgan

-

  1. 90 cm (clear round)

Elsa Lahtinen - Lucky Catch

-

  1. 100 cm (clear round)

Elsa Lahtinen - Lucky Catch



Skribent: Rebecca Andrén
E-post: Adressen Gömd

Sponsorer: 

Myrmans Equitrade
Nokian Tyres

hippocrates

 

krafft_logo2

hsb

sisu

Lindvalls

uppland

kollavidiweb 

KphLogoRed

Postadress:
Lurbo RK - Ridsport
Lurbovägen 11
75591 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info