Hoppa till sidans innehåll

Funktionärslista+Fast startlista Klubbhoppning 10/10-21

09 OKT 2021 12:03
  • Uppdaterad: 09 OKT 2021 12:03

Klubbhoppning 

Första start: 8:30 

30 – hälften av 60 (8:00)

Ridskoleekipage 

Hälften av 60- 80cm 

Ridskoleekipage 

30 -120cm

Privatekipage 

Tävlingsledare 

Alice träff

Alice Träff

Alice Träff

Sekretariatet/cafeterian 

Kajsa Heselius (7.45)

Mette Pedersen

Mette Pedersen

Stallsupport 

Nora Sandrup

Erna Musslinder

-

Domartorn 

     

Speaker 

Mira Pomp

Mira Pomp

Nora Sandrup

Tidtagare 

-

-

Juni K.E

Tidtagare 

-

-

-

Bana 

     

Banchef 

Elin Fridlund

Elin Fridlund

Elin Fridlund

Ansvarig från personal 

Elin Fridlund

Elin Fridlund

Elin Fridlund

Banpersonal 

Juni K.E

Selma Antti

Nora Åhlund

Banpersonal 

Ella Sörman

Lilly Sandell

Melissa Z.J

Flaggare 

-

-

Ella Sörman

Flaggare 

-

-

Milla Adler

Insläpp 

Isabella Andrén

Linn Marelius

Linn M

Framridningen 

     

Insläpp framridning 

-

-

Alva Axelsson

Hinder 

-

-

Isabella A

Mellan första halvan och andra halvan av 60 cm är det 30 min paus

Funktionärssamling sker på morgonen kl 08:00 utanför Café Krubban 

När alla ridskoleekipage har ridit är det 20 min paus innan privatekipagen börjar

Funktionärer som ska ha walkietalkies är:            

Tävlingsledare                

Caféteria/sekretariatet 

Framridning                        

Insläpp/Collectingring 

Speaker                               

Stallsupport

Banchef 

Funktionärer som ska ha hjälm 

Stallsupport

Banpersonal 

Insläpp 

Insläpp framridning 

Hinder framridning 

-

Ryttarmeddelande 

 

Tävlingen arrangeras enligt Lurbo Ridklubbs tävlingsreglamente https://www.lurbork.se/globalassets/lurbo-rk---ridsport2/bilagor/2017/klubbtavlingsreglemente.pdf (kopiera denna länk och klistra in och sök i en ny flik).

 

Utöver Lurbo Ridklubbs egna tävlingsreglemente (TR) hänvisar vi till Svenska ridsportsförbundets TR.

 Bangång: klass 1-4 (30-60 cm, ridskoleekipage) går banan kl 7:30-8:00.

Det kommer att finnas 5 st framridningsgrupper för ridskoleekipagen, vilken framridningsgrupp man tillhör kommer att stå på startlistan i stallet. 

Framridningsgrupp 1 (30 cm) går ut med hästarna i RC (det stora ridhuset) klockan 8:10. Innan det måste klass 1-4 (30-60 cm) ha gått banan. 

Efter första halvan av 60 cm (klass 4) är det 30 min paus för bangång.

Det är en 20 min paus för bangång när alla ridskoleekipage har ridit. 

 

Första start kl: 08:30. 

 

Inget banbygge på morgonen.

 

Alla deltagare ska anmäla sig i cafét innan start. 



Ekipage som ej avanmält sig och inte kommer till start ska ändå betala startavgift.

Avanmälan ska ske senast lördagen den 9/10 kl 12:00 till kontaktperson för att inte behöva betala startavgift. 

 

Alla privathästars vaccinationsintyg ska visas upp i cafét innan start. 

 

Tävlingsplatsen är Lurbo Ridklubb i RC (stora ridhuset, ridhuset där ridskolan inte brukar vara).

 

Anläggningsskiss: www.lurbork.se/traningochtavling/Anlaggningsskisser/

 

Cafét är öppet under tävlingsdagen och kommer att fungera som en kiosk. Man kommer att få sitta utomhus. Endast betalning med swish.

 

Ponnyekipage som är anmälda i 60cm (ridskoleryttare) har flyttats till 50 clear round då nya bestämmelser säger att ponnyer inte ska gå mer än 50 cm. (gäller ej breddgruppselever).

I clear-round klasserna ger felfri ritt rosett



Tävlingsledare: Alice Träff, This is a mailto link

Kontaktperson: Rebecca Andrén, This is a mailto link

Funktionärsansvarig: Astrid Hesselius, This is a mailto link



Startlista Klubbhoppning 

Ridskoleekipage:

Första start 8:30

30 cm (clear round)

Elsa Ohlström - Janosch

Clara Sandberg - Ballinaclough Beacher

Emma Malmström - Ballinaclough Larry II

Signe Mellberg Lantz - Clover II

Karna Lundqvist - Munsboro Jim Bob

Lovis Berg - Janosch

Signe Grinndal - Maximinus

Selma Uggla Kerrou - Ballinaclough Larry II

Taiga Neimane Lindsjö - Clover II

Julie Nordholm - Evita

Jill Wik - Ruby Murray

-

40 cm (clear round)

Greta Bonhomme - Argentos Treasure

Susanne Näslund - Matisse

Ebba Ekwall - Ballinaclough Larry II

Moa Molin, Derrylackey Zeus

Sandra Call - Evita

Meja Neimane Lindsjö - Ruby Murray

Tyra Nygren-Wallberg - Argentos Treasure

Rebecka Rönnbäck - Seiko

Svea Helin - Andy

Vera Rein - Maximinus

Stina Levell - Black Magic

-

50 cm (clear round)

Linn Marelius - Munsboro Jim Bob

Ava Klick - Argentos Treasure

Felicia Biglarian - Seiko

-

60 cm (clear round)

Melissa Zewoldi Johansson - Firenzo

Selma Antti - Ballinaclough Beacher

Stella Uhrbom Warnberg - Munsboro Jim Bob

Lilly Sandell - Millie Filly

Eva Normell - Paddington

Erna Musslinder - Elphin Lad

Mette Pedersen - Firenzo

Frida Sävmarker - Ballinaclough Beacher

Nora Åhlund - Millie Filly

-

30 min paus, bangång

-

60 cm (clear round)

Freja Signer - Black Magic

Thea Krantz - Argentos Treasure

Astrid Hesselius - Derrylackey Zeus

Alva Axelsson - Evita

Isabella Andrén - Seiko

Emma Ekroth - Black Magic

Juni Koroorian Edqvist - Ruby Murray

Saramin Koroorian - Herr Ober

Julia Illiminsky - Derrylackey Zeus

Madelene Abberud - Garland Diamond

-

70 cm (clear round)

Pia Svensson - Charax

Emilia Andersson - Morepark Digby

Lena Jonsson - Cal-con 

Maria Salazar Styffe - Akillez

Alva Reimer - Adonis Dash

Catharina Tengblad - Garland Diamond

Ella Sörman - Charax

Milla Adler - FLB Sayonara

Andreas Eriksson - Akillez

-

80 cm (clear round)

Nora Sandrup - Hallasläts Costmade

Rebecca Andrén - Hallasläts Costmade

-

20 min paus, bangång

Privatekipage

-

50 cm (clear round)

Anna Lindström - Mazarin Marco

Elwira Söderman - Stjärnfaxi från Hyndevad

Cesar Larson Halén - Gullspira

-

60 cm (clear round)

Anna Lindström - Mazarin Marco

Emma Henriksson - Köster Hästak

-

70 cm (clear round)

Charlee Bondesson Granting - Glenafton Rebus

Elsa Wennberg - Hepste Seren

Ida Lindqvist - Diamond

Nina Sjödell - Kapten Morgan

Alexandra Eriksson - Magic Light

-

80 cm (Omhoppning, 2 placerade)

Elsa Lahtinen - Lucky Catch 

Anna Karin Stål - Como

Charlee Bondesson Granting - Glenafton Rebus

Alexandra Eriksson - Magic Light

Nina Sjödell - Kapten Morgan

-

90 cm (Omhoppning, 1 placerad)

Hannah Eriksson - Kajser Chief

Elsa Lahtinen - Lucky Catch

Anna Karin Stål - Como

Lycke Barck-Holst - Ternvigs Catch Me

-

100 cm (Felfri grund + omhoppning ger rosett)

Louise Halén - Gucci M

Hannah Eriksson - Kajser Cheif



Skribent: Rebecca Andrén
E-post: Adressen Gömd

Sponsorer: 

Myrmans Equitrade
Nokian Tyres

hippocrates

 

krafft_logo2

hsb

sisu

Lindvalls

uppland

kollavidiweb 

KphLogoRed

Postadress:
Lurbo RK - Ridsport
Lurbovägen 11
75591 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info